Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 8/13/2009
Tematica: conflicte interetnice
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: P.B.
Titlul articolului: Állambiztonsági kérdés a csíki romaprobléma?
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2102&cikk=99887



A Legfelsőbb Védelmi Tanács sürgősen utasítsa a Belügyminisztériumot, hogy biztosítsa a lakóhelyükről a magyarok által elüldözött Hargita megyei romák visszatérését otthonaikba , karhatalmi felügyelet alatt – áll abban a megkeresésben, amelyet a CSAT elnökéhez, Traian Băsescu államfőhöz, valamint a szenátus és a képviselőház elnökéhez intézett a napokban négy roma jogvédő szervezet.

Az Amare Rromentza, a Roma ACCES, a Şanse Egale és a Romani Criss által aláírt, lapunkhoz is eljutott dokumentum részletesen leírja a székelyföldi cigányokat ért atrocitások körülményeit.

A jogvédő szervezetek szerint százhetven cigány lakos, köztük gyerekek és nők kényszerültek arra, hogy elhagyják lakóhelyüket. Mint arról hírt adtunk, Csíkszentmártonban és Csíkszentkirályon május és június folyamán fajultak tettlegességig a roma és magyar közösség közti konfliktusok.

Menekülttáborokat a hargitai romáknak?

Az elüldözött romák kérdésében a jogvédők azt szeretnék elérni, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) foglaljon állást, és nyilvánosan ítélje el az etnikai alapú diszkriminációt, eszközöljön ki hatékony védelmet az érintettek részére a karhatalmi erők részéről. „Az elüldözöttek számára a nemzetközi jogrendnek megfelelően menekülttáborokat kell létesíteni, amelyek működtetését at Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) emberjogi illetékesei szavatolják” – áll a dokumentumban.

A Hargita megyei rendfenntartó erők eljárásával az erőszakos események alatt mind a helyi nem roma lakosok, mind a jogvédő szervezetek elégedetlenek. Előbbiek elégtelennek ítélték meg a fellépés szigorát, utóbbiak jogszerűtlenként értékelték.

A csíki cigányok ügyében már Bukarestben és Csíkszeredában is szerveztek tüntetést

Fotó: Mihály László

A csíki cigányok ügyében már Bukarestben és Csíkszeredában is szerveztek tüntetést

Mint hírt adtunk, a csíki cigányok ügyében Bukarestben és Csíkszeredában is tüntetést szervezett a most is eljáró négy szervezet: első alkalommal az RMDSZ vezetéséhez, másodszorra pedig a Hargita megyei önkormányzatokhoz fordultak a jogérvényesítés érdekében.

A legfelsőbb állami szervekhez frissen benyújtott indítvány mellé, csakúgy mint a megelőző két akció keretén belül is, esettanulmányt is csatoltak a kezdeményezők. Ennek alapján kérik, hogy a belügyminisztérium biztosítsa megfelelően az elüldözött cigányok hazatérését.

Szintén a belügyminisztérium fellépésétől várják a jogvédők a további atrocitások megakadályozását, ideértve azokat a rendszeres falugyűléseket, tömegrendezvényeket is, amelyeknek a célja a cigányok megfélemlítése.

Újabb veszélygócok: Somlyó, Kászonújfalu, Madaras és Szentsimon

„A gyors beavatkozásra azért van szükség – indokolják a jogvédő szervezetek –, mert érezhetően nő a feszültség a térségben. Hasonló konfliktusokra sor kerülhet Csíksomlyón, Csíkmadarason, Szentsimonban és Kászonújfaluban is” – sorolják a „veszélygócokat”.

Az egymást követő csíkszentmártoni és csíkszentkirályi esetek az érdekképviselők szerint arra utalnak, hogy a feszültségek kezelésének erőszakos módját átveszik egymástól a települések. A dokumentum kitér arra, hogy nem bizonyított egyértelműen a politikai pártok és szervezetek részvétele az atrocitásokban, de a kezdeményezők kérik ennek a lehetőségnek alapos, feltáró jellegű kivizsgálását.

Cotroceni: túloznak a roma jogvédők

Az indítvánnyal kapcsolatban Traian Băsescu államfő, CSAT-elnök kisebbségügyi tanácsadója, Eckstein-Kovács Péter az Új Magyar Szó megkeresésére úgy vélte, a roma jogvédők lépése eltúlzott. „Ez nagyon jelentős lépés, és nem biztos, hogy a konfliktusok léptéke ilyen arányú beavatkozást igényel. Constantin Strujan Hargita megyei prefektust az ügyben nem sikerült elérnünk; sajtószóvivője, Adrian Pănescu jelezte: tudomásuk van a kezdeményezésről.

„Jelenleg még mindig a kialakult helyzetet elemezzük, korai bármiféle konkrét lépést fontolgatni” – mondta Pănescu. Szerinte jövő hétre várható, hogy döntés születik arról, hogy: a Hargita Megyei Prefektúra milyen álláspontra helyezkedik a jogvédők javaslatait illetően.

Borboly Csabától, Hargita Megye tanácsának elnökétől megkeresésünkre lapzártánkig nem érkezett érdemi válasz. A megyei önkormányzat vezetője volt az első olyan helyi elöljáró, aki a rendőrségi közbelépést bírálta, és szigorúbb hatósági eljárást sürgetett a romákat érintő kérdésekben.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.